środa, 25 czerwca 2014

Czy komar musi istnieć?

Zdrowie człowieka uzależnione jest bardzo często od jego współistnienia z otaczającymi go gatunkami owadów. Czasami jednak człowiek wyolbrzymia zagrożenie. Czy nienawiść wobec komarów jest uzasadniona? Czy komary stanowią w Polsce realne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego? To podstawowe pytanie, które przyświecało nam przy stworzeniu serii filmów Komary. Plaga.

Komary posiadają bardzo sprawny aparat gębowy kłująco-ssący. W jego skład wchodzą wargi, żuwaczki, podgębia oraz szczęki. To kłująco-ssący aparat gębowy odpowiada za złą sławę tego owada.



Komar chce przetrwać, więc szuka pożywienia. Samica komara ma prosty sposób na zaspokojenie głodu. Siada na skórze swojej ofiary i po przyłożeniu do niej kłujki uruchamia swoje szczęki.

Samica wstrzykuje do wygryzionej przez nią rany kropelkę śliny, która chwilowo uniemożliwia krzepnięcie krwi. Skutki pożywiania się komarów? Nieprzyjemne swędzenie, zaczerwienienie i opuchlizna w miejscu ukąszenia to reakcje naszego organizmu na ślinę niewielkiego insekta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz